כל מה שרציתם לדעת על המפ בכלל, ועל המפ בתעשיית הבנייה בפרט

הכל התחיל בסין

הקנאביס ידוע כאחד מהגידולים העתיקים ביותר – ממצאים ארכיאולוגיים מלפני 6,000 שנים מאשרים זאת. אולם, החוקרים מעריכים שהוא גודל בחוות באסיה כבר לפני 10,000 שנים, בעיקר לסיבים, מזון ומטרות רפואיות ופסיכו אקטיביות. התגובה ההסתגלותית שלו למצבי אקלים מגוונים, דרישות הדישון הנמוכות שלו, הגידול נטול הביוצידים (חומרים קוטלי מיקרואורניזמים שמשמשים בדרך כלל לחיטוי) והיכולות למחזור זרעים, מסבירים את ההתרחבות ואת החשיבות התרבותית שלו, מה שמאושר על ידי הצהרות היסטוריות רבות. 

מנקודת מבט היסטורית, להמפ היו תפקידים חשובים כצמח סיבי. ההמפ יוצר עבור חבלים וטקסטיל כבר בבית המלוכה המצרי ה-18, לפני 3,500 שנה. זאת ועוד, טכנולוגיית ייצור הנייר מהמפ הייתה אחראית להתפשטות המדע והחוכמה במהלך הח'ליפות העבאסית, כאשר הטכנולוגיה הזו הגיעה לידי המוסלמים מאסירים סינים במהלך קרב סמרקנד בשנת 751 לספירה. טכנולוגיית ייצור הנייר הייתה בשימוש כבר לפני 2,100 שנים בסין. 

השימוש המקסימלי בהמפ היה במהלך תקופת יורדי הים במאה ה-17 שבה נעשה שימוש בכ- 100 טון של סיבי המפ לספינה. אולם, שימושים מודרניים, שפותחו כבר במאה הקודמת, חוו נסיגה כאשר סיבות חוקיות חסמו את ההתפתחות הנוספת במדינות רבות, עד ששינויים בחוק שנעשו לאחרונה התמקדו שוב בשימושים התעשייתיים והרפואיים של המפ (לדוגמא, ב-1941 הנרי פורד כבר פיתח דלק ביו מהמפ, וביו-פלסטיק לשלדי מכוניות שהכיל 70% תאית מאורן אליוטי, קש, המפ וסיבי רמי, שהם קלים יותר ובעלי ביצועים טובים יותר מאשר פלדה).

"ההמפ יוצר עבור חבלים וטקסטיל כבר בבית המלוכה המצרי ה-18, כבר לפני 3,500 שנה."

המפ בתעשיית הבנייה

לפני כ-25 שנה, הפוטנציאל של ההמפ התגלה מחדש עבור פיתוח ירוק באירופה. התקנות האירופאיות אומצו במספר מדינות לטובת גידול ועיבוד של המפ תעשייתי עם רמת THC נמוכה מ-0.2% בשליש העליון של הצמח. בו בזמן, הצמח בעל היתרונות הרבים פותח לאלפי מוצרים ונגזרות עבור סקטורים רבים ומגוונים כגון טקסטיל, תעשיית הרכב, עיצוב תעשייתי, מזון, רפואה, נייר, קוסמטיקה, צבע, מצעים ומוצרי טיפול לבעלי חיים, ובין השאר גם לבניין. 

מתי בעצם נולד הרצון להשתמש בחומרים מהצומח בבנייה? כאשר חיפשו דרכים לחיסכון באנרגיה למעטפת הבניין. נכון לשנת 2018, ענף הבניין צורך למעשה כ-40% מהאנרגיה הגלובלית בעולם, 25% מהמים הגלובליים ו-40% מהמשאבים הגלובליים (לפי תכנית הסביבה של האו"ם מ-2018). ניתן להפחית משמעותית את הצריכה הזו באמצעות החלפה של אגרגטים (תערובת) מינראליים באגרגטים צמחיים. הכלי הזה לא רק סוגר את הפחמן הדו חמצני בתוך מעטפת הבניין, אלא גם מפחית אנרגיה תפעולית, לדוגמא מיזוג אוויר, מה שהופך את הבטון המבודד מהמפ למעניין מאוד בלחימה בשינויי האקלים.

כיום נעשה שימוש בכ-5,000 טון של חומר המפ בשנה עבור מטרות בנייה בצרפת, המדינה שהתחילה בפיתוח חומרי בניין מבודדים מהמפ בתחילת שנות ה-90. אחרי צרפת הלכו מדינות אירופאיות נוספות. התחום מתפתח ב-15 השנים האחרונות לעבר אינטרס גלובלי, בד בבד עם מחקר בתחום שהולך וגדל. 

לבני המפ איכותיים של חברת ISOHEMP הבלגית, מוכנים למשלוח.

ממה מורכב ההמפ לבנייה?

בטון המפ, או המפקריט, בשמו הפופולארי יותר, הוא תערובת המיועדת לבנייה שמורכבת מהליבה הקשיחה של צמח ההמפ בשילוב עם חומר מקשר על בסיס סיד ומים. התוצאה: חומר איכותי לבנייה, בעל ביצועים רבים, שמחליף לחלוטין את האגרגטים המינראליים, המשמשים בבטון קונבנציונאלי. ההמפ, מטבעו, נטול חומרי מזון למזיקים, לכן לא צריך להגן עליו, בניגוד לעץ וחומרים אחרים מבוססי צמח, והוא גם אינו דליק (סיווג B1 או B2). 

ההמפקריט יכול לשמש לא רק ליציקת יסודות אלא גם לבניית קירות, בידוד, ריצוף ובניית גגות. שימושים עיקריים בהמפ הם: בטון לקירות יצוקים דחוסים ידנית, ציפוי בידוד מרוסס, סיוד פנימי וחיצוני, לבנים מוכנות מראש ופאנלים ליישומים נושאי עומס או לא נושאי עומס, לוחות רצפה, בידוד של לוחות וגג, כולל יישומים מבניים כגון קמרונים וכיפות. 

הדחיסות/צפיפות של ההמפ מתחילה ב-200-250 ק"ג למטר משולש (ציפוי מרוסס או מילוי חללים), כאשר תערובת קיר ליישומים שאינם נושאי עומס נעה בדרך כלל בין 450-500 ק"ג למטר משולש. 

בעוד שצריכת ההמפ לא השתנתה, דחיסות גבוהה יותר של 600-1000 ק"ג הושגה בעזרת תכולת חומרים קושרים גבוהה יותר, מה שמגדיל את החוזק המכני. הבטון והטיח האלה משמשים לסיוד, עיבוד חיצוני ויישומים נושאי עומס. מסיבות סביבתיות וכלכליות, חומרים קושרים שלא הוכנו בשריפה, למשל כאלה המבוססים על טיט, הם בעלי עדיפות ליישומים נושאי עומס. 

יש ללחוץ על כפתור העריכה

כתוב את הכותרת כאן

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי. אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

הצטרפו ל B2BASIC CLUB

ותהנו ממגוון הטבות כמו הזמנות חינם לסדנאות, עדכונים בתחום הבנייה הטבעית, ועוד. הישארו מעודכנים.
* אנחנו לא מטרידים ותוכלו להסיר עצמכם בכל עת

מה צופן לנו העתיד?

שימוש בחומרים מסוג אדמה אידיאלים לאקלים הישראלי. מהניסיון שלנו, מדובר בקיצוץ חד של כ־50% מהוצאות הקירור (שעובד כמעט ללא הפסק בחודש אוגוסט הישראלי, לדוגמא) והחימום. 

אפשר לומר שהעתיד חוזר לבנייה הטבעית, לדגש על חומרים ובנייה שקשורה לטבע, כהמשך של מודלים קדומים, שבהם השתמשו לפני שהחומרים הטבעיים הוחלפו בהדרגה בתוצרים תעשייתיים. 

מוזמנים להתייעץ איתי בנוגע לבחירת חומרים טבעיים לבית.

זו המומחיות שלנו.

שלכם,

גיא וצוות B2basic

צור קשר

כתובתינו: גבעת הכורכר כפר ויתקין (חפשו ב ווייז – "b2basic").

אתם מוזמנים להגיע אלינו לסטודיו, לראות ולהרגיש את החומרים.

058-512-3014